DSM/Turbos: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
| Line 3: | Line 3: | ||
==Lists== | ==Lists== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|TDO4 | |||
|9B | |||
|6CM2 | |||
|265 CFM | |||
|- | |||
|TDO6 | |TDO6 | ||
|11A | |11A | ||
|8CM2 | |8CM2 | ||
|- | |- | ||
| | |TDO5 | ||
| | |12A | ||
|8CM2 | |8CM2 | ||
|320 CFM | |||
|- | |- | ||
| | |TEO4 | ||
| | |13C | ||
| | |6CM2 | ||
|360 CFM | |||
|- | |- | ||
| | |TDO4 | ||
| | |13G | ||
| | |5CM2 | ||
|360 CFM | |||
|- | |- | ||
| | |TDO4L | ||
| | |13G | ||
| | |6CM2 | ||
|360 CFM | |||
|- | |- | ||
| | |TDO5H | ||
| | |14B | ||
|6CM2 | |6CM2 | ||
| | |405 CFM | ||
|- | |- | ||
|TDO5H | |TDO5H | ||
| Line 71: | Line 42: | ||
|465 CFM | |465 CFM | ||
|- | |- | ||
| | |TDO4L | ||
| | |15C | ||
| | |8.5CM2 | ||
| | |390 CFM | ||
|- | |- | ||
|TDO5H | |TDO5H | ||
| Line 80: | Line 51: | ||
|7CM2 | |7CM2 | ||
|505 CFM | |505 CFM | ||
|- | |- | ||
|TDO5H | |TDO5H | ||
| Line 91: | Line 57: | ||
|505 CFM | |505 CFM | ||
|- | |- | ||
| | |TDO6 | ||
| | |17A | ||
| | |12CM2 | ||
| | |- | ||
|TCO6 | |||
|17B | |||
|12CM2 | |||
|- | |- | ||
|TDO6 | |TDO6 | ||
| Line 101: | Line 70: | ||
|550 CFM | |550 CFM | ||
|- | |- | ||
| | |TDO6 | ||
| | |17C | ||
| | |10CM2 | ||
| | |- | ||
|TDO6H | |||
|18G | |||
|12CM2 | |||
|- | |||
|TDO6H | |||
|19C | |||
|12CM2 | |||
|- | |- | ||
|TDO6H | |TDO6H | ||
| Line 111: | Line 87: | ||
|650 CFM | |650 CFM | ||
|- | |- | ||
| | |TDO7 | ||
| | |22A | ||
| | |17CM2 | ||
| | |- | ||
|TDO8 | |||
|22B | |||
|28CM2 | |||
|- | |||
|TDO8 | |||
|22D | |||
|8CM2 | |||
|- | |||
|TDO8 | |||
|22D | |||
|28CM2 | |||
|- | |||
|TDO7S | |||
|23A | |||
|13CM2 | |||
|- | |||
|TDO7S | |||
|25A | |||
|13CM2 | |||
|- | |- | ||
|TDO7S | |TDO7S | ||
| Line 120: | Line 115: | ||
|17CM2 | |17CM2 | ||
|850 CFM | |850 CFM | ||
|- | |- | ||
|TFO8L | |TFO8L | ||
| Line 130: | Line 120: | ||
|18CM2 | |18CM2 | ||
|1200 CFM | |1200 CFM | ||
|- | |||
|TD13L | |||
|47B | |||
|47CM2 | |||
|} | |} | ||
Revision as of 19:08, 29 April 2021
- https://www.dsmtuners.com/threads/turbo-sizes-and-uses.110039/#post-886596
- https://web.archive.org/web/20040409122119/http://slowboyracing.com/Mitsubishi_turbos.html
Lists
| TDO4 | 9B | 6CM2 | 265 CFM |
| TDO6 | 11A | 8CM2 | |
| TDO5 | 12A | 8CM2 | 320 CFM |
| TEO4 | 13C | 6CM2 | 360 CFM |
| TDO4 | 13G | 5CM2 | 360 CFM |
| TDO4L | 13G | 6CM2 | 360 CFM |
| TDO5H | 14B | 6CM2 | 405 CFM |
| TDO5H | 14G | 8CM2 | 465 CFM |
| TDO4L | 15C | 8.5CM2 | 390 CFM |
| TDO5H | 16G | 7CM2 | 505 CFM |
| TDO5H | 16G | 10CM2 | 505 CFM |
| TDO6 | 17A | 12CM2 | |
| TCO6 | 17B | 12CM2 | |
| TDO6 | 17C | 8CM2 | 550 CFM |
| TDO6 | 17C | 10CM2 | |
| TDO6H | 18G | 12CM2 | |
| TDO6H | 19C | 12CM2 | |
| TDO6H | 20G | 14CM2 | 650 CFM |
| TDO7 | 22A | 17CM2 | |
| TDO8 | 22B | 28CM2 | |
| TDO8 | 22D | 8CM2 | |
| TDO8 | 22D | 28CM2 | |
| TDO7S | 23A | 13CM2 | |
| TDO7S | 25A | 13CM2 | |
| TDO7S | 25G | 17CM2 | 850 CFM |
| TFO8L | 30V | 18CM2 | 1200 CFM |
| TD13L | 47B | 47CM2 |
OEM
| Trans | Gen | Make | Housing | Compressor | Turbine | Opening |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5M/T | 1G | Mitsubisho | TD05H | 14B | 060 | |
| 4A/T | 1G | TD04 | 13G | 050 | ||
| 5M/T | 2G | T-25 | ||||
| 4A/T | 2G | 13B |